Испанският шампион Реал Мадрид стигна до важен успех с резултат 2:0 срещу Валенсия в отложен двубой от 17-ия кръг на испанската Ла Лига. Марко Асенсио откри в 52-ата, а Винисиус Жуниор удвои в 55-ата минута в своя мач №200 с белия екип, с което оформи и крайния резултат. "Прилепите" завършиха срещата и с човек по-малко, след като Габриел Паулиста пък бе изгонен с директен червен картон заради изключително грубо нарушение срещу Винисиус в 72-ата минута.

БГНЕС / BGNES
62 снимки

"Лос Бланкос" не оставиха съмнения в превъзходството си през цялата среща и можеха спокойно да отбележат още няколко попадения. Столичани реализираха гол чрез Антонио Рюдигер в самия край на първата част, но той беше отменен заради нарушение на капитана Карим Бензема. През втората част възпитанците на Карло Анчелоти отбелязаха две бързи попадения, с които пречупиха съпротивата на съперника, който така и не отправи нито един точен удар за всичките 90 минути.

Единствената неприятна новина за Анчелоти бяха контузиите на Едер Милитао и на Бензема, които бяха заменени принудително още преди 60-ата минута.

БТА / BTA
47 снимки

Победата обаче доближи Реал на пет точки от лидера Барселона -"кралете" са с 45, докато каталунците с 50 пункта. Валенсия остава на 14-ата позиция с 20 точки, със само една повече от първиия отбор под чертата Кадис. В следващия кръг "Лос Бланкос" гостуват на Майорка, докато "прилепите" пътуват за сблъсък срещу Жирона.

КЛАСИРАНЕ В ЛА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Домакините имаха страхотен шанс да поведат в резултата още в третата минута, когато Лука Модрич изведе по страхотен начин Марко Асенсио зад защитата на Валенсия отдясно в наказателното. Капитанът на „прилепите“ Хосе Луис Гая изостана сериозно и Асенсио остана сам срещу Гиорги Мамардашвили, след което стреля ниско, но вратарят се намеси решително и спаси с дясната ръка.

Реал Мадрид - Валенсия / Ла Лига, 17-и кръг, 02.02.2023 г.

източник: БГНЕС / BGNES

Три минути по-късно съдиите от ВАР поискаха да разгледат ситуация за евентуален червен картон на Саму Кастийехо за настъпване срещу Едуардо Камавинга, но беше взето решение, че няма условия за подобно наказание.

В следващите минути гостите опитаха да изнесат играта в по-предни позиции, но без да създадат нещо опасно за Тибо Куртоа.

Реал обаче отново вдигна оборотите и в 19-ата минута Карим Бензема беше намерен в наказателното поле, но на гърба си имаше противников защитник. Въпреки това французинът успя да задържи топката и много технично с пета намери връхлитащия Асенсио, който моментално стреля, но се получи рикошет в тялото на Габриел Паулиста и кълбото излезе в ъглов удар.

В 25-ата минута Винисиус Жуниор и Бензема разиграха добре отляво, французинът влезе в наказателното поле и подаде за Асенсио, който обаче не направи най-добрия контакт с топката, за да нанесе изстрел към вратата.

Карло Анчелоти обаче беше принуден да прави смяна в 36-ата минута, когато Едер Милитао получи травма след единиборство с Самуел Лино и беше заменен от Даниел Карвахал.

В третата минута от добавеното време на първата част Реал отбеляза във вратата на Мамардашвили, след като Модрич центрира от корнер, а на далечната греда Рюдигер не остави шансове на Димитри Фулкие и с глава прати топката в десния ъгъл на вратата на гостите. Попадението обаче преразгледано със системата ВАР за евентуално нарушение на Бензема срещу Юнус Муса в битката за позиция в наказателното поле по време на центрирането на Модрич към Рюдигер. В крайна сметка голът не беше зачетен, а капитанът на „белите“ получи и жълт картон заради удара с ръка в лицето на Муса.

Реал стартира с натиск второто полувреме и в 52-ата минута откри резултата. Бензема комбинира с Асенсио отдясно пред наказателното, а испанецът нанесе прекрасен изстрел с левия крак и отбеляза изключително красиво попадение в далечния ъгъл на Мамардашвили, който не помръдна – 1:0.

Този гол даде импулс на домакините, които само три минути по-късно удвоиха резултата. Отново Бензема се отчете с асистенция, след като изведе отляво Винисиус, който напредна на скорост, надбяга защитниците, влезе в наказателното поле и с премерен удар прати топката покрай Мамардашвили в далечния ъгъл за 2:0.

В 57-ата минута Реал можеше да отбележи и трето попадение, след като Модрич напредна отляво, влезе в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, но Мамардашвили отрази. Топката обаче отново стигна до хърватина, който комбинира с Бензема, но ударът на французина беше блокиран.

След около час игра Анчелоти направи три промени в състава си. Капитанът Карим Бензема напусна терена, като изглеждаше, че има някакъв проблем и бе заменен от Родриго. Федерико Валверде и Орелиен Чуамени пък се появиха на местата на Лука Модрич и Тони Кроос.

Gulliver/GettyImages
20 снимки

„Прилепите“ създадоха първата по-реална голова ситуация чак в 68-ата минута, когато Андре Алмейда стреля технично, но над напречната гредата.

Четири минути по-късно се разиграха много грозни сцени на терена, което доведе до изгонването на Габриел Паулиста с директен червен картон. Бразилският защитник беше изгонен, след като изрита изключително грубо и безцеремонно своя сънародник Вини Жуниор. Пострадалият нападател на Реал реагира остро и изблъска бившия играч на Арсенал, но не беше санкциониран. При излизането си от терена пък Габриел влезе в словесен спор с друг бразилец от състава на Реал – Едер Милитао.

Реал можеше да оформи класиката в 74-ата минута, когато обаче Мамардашвили отрази опасен удар на Федерико Варверде от дистанция в долния му ляв ъгъл.

В последната минута от редовното време Родриго нанесе истинска бомба от пряк свободен удар точно пред границата на наказателното поле, но вратарят Мамардашвили отново не трепна и изби над гредата в корнер.

Реал не спря да търси третия гол и във втората минута от добавеното време Асенсио стреля пред пеналтерията, но защитник на Валенсия изби малко пред голлинията. Секунди след това отново крилото шутира опасно, но този път покрай лявата греда на грузинския страж на Валенсия.

Така или иначе победата отиде на сметката на домакините, които отново се доближиха на пет точки от лидера Барселона.

FT | РЕАЛ МАДРИД – ВАЛЕНСИЯ  2:0

1:0 Марко Асенсио 52'

2:0 Винисиус Жуниор 55'

Червен картон: Габриел Паулиста (Валенсия) 72'