До Ел Класико остават още 4 дни, но войната между двата клуба вече започна. Началото бе поставено от легендарния ляв бек на Реал Мадрид Роберто Карлош, който сега е директор по международните отношения в клуба. Той  нападна рефера Хайме Латре заради мача Барселона - Валядолид (1:0). С победата каталунците изпревариха Реал с две точки, и са само на една зад лидера Атлетико.

"Сигурен съм, че този съдия ще получи нов мач още този  уикенда като награда", написа бразилецът в Туитър.

Бившият футболист вгради и пост, в който треньорът на Валядолид Серхио недоволства от решението на съдията да не отсъди дузпа в полза на неговия отбор, въпреки проверката с ВАР. В 63-ата минута топката срещна ръката на Жорди Алба в наказателното поле, но реферът обяснил, че няма нарушаване на правилата, тъй като ръката му е била в естествено положение. В 79-ата минута пък арбитърът изгони халфа на Валядолид Оскар Плано и каталунците се възползваха от численото си преимущество, вкарвайки победен гол в последната минута.