Българският волейболен шампион Нефтохимик 2010 загуби от гръцкия Олимпиакос с 1:3 (20:25, 29:27, 17:25, 24:26) в Галац. Това беше първи мач от втората и последна фаза от квалификации на Шампионската лига. Мачът продължи близо 2 часа.

Първият гейм тръгна точка за точка, като после Олимпиакос се откъсваше с 4:2 и 6:4, но бургазлии изравняваха. В средата на гейма гръцкият гранд дръпна с 16:11, но благодарение на Жоро Петров и Стефан Иванов българският шампион намали на 14:17. Надеждите ни за нещо повече приключиха при 23:18 за колоса от Пирея, който в крайна сметка спечели първата част с 25:20.

Снимки: Facebook.com/​ВК Нефтохимик Бургас / VC Neftochimic Burgas
10 снимки

Във втория гейм Олимпиакос започна пак уверено и поведе с 6:2, но Нефтохимик съумя в един момент да обърне – 12:11, а след това направи три точки разлика – 18:15. После стана и 19:16 за Нефтохимик и при това изоставане треньорът на Олимпиакос Даниел Кастелани вкара в игра словенския диагонал Тончек Щерн, който не бе играл досега през сезона. И това веднага даде ефект. Словенецът застана на сервис и Олимпиакос не само изравни резултата, но и го обърна – 20:19. След това започна драмата в края. Мощна атака на Денис Чавдаров доведе до 25:24, като разпределителят и капитан на Олимпиакос Драган Травица влезе в остър спор със съдията на стола – сърбина Деян Рогич, като претендираше за грешка на българите при разиграването, но единственото, което получи, беше жълт картон. Частта завърши с 29:27 за Нефтохимик, като победната точка беше през центъра на Венци Рагин.

В третия гейм Олимпиакос направи отчайваща разлика още в началото – 8:2, за да мине и през 16:9. Точно в този момент отново избухна скандал заради Олимпиакос. Аржентинският треньор на тима от Пирея Кастелани избухна така, че получи червен картон, което донесе точка за Нефтохимик. Гърците обаче затвориха частта при 25:17.

Четвъртият гейм започна обнадеждаващо за Нефтохимик – 4:1. Тончек Щерн обаче пак се развихри и Олимпиакос осъществи обрат 10:6. Съперникът поддържаше разлика, като мина през 17:13, но отборът на Атанас Петров успя да изравни при 23:23. Гърците изпуснаха мачбол при 24:23, но успяха при втория си шанс за 26:24, с което спечелиха мача. Найрезултатен в мача стана пакистанският нападател на Нефтохимик, който отбеляза 24 точки, за Олимпиакос Митар Джурич реализира 16.

Нефтохимик играе утре втория си мач срещу домакините от Аркада Галац от 18:00 часа. Румънците победиха по-рано през деня украинския Прометей с 3:0. За групите на Шампионската лига ще се класира първият отбор в групата, както и вторият, ако има по-добри показатели от подгласника от другата група.