В спиращ дъха мач Реал Мадрид победи с 5:2 Борусия Дортмунд в мач от Шампионската лига. Гостите шокираха "Бернабеу" с два гола за четири минути през първата част - разписаха се Долиен Мален (30) и Джейми Байноу-Гитънс (34). След почивката обаче на терена се разрази истинска "бяла" вихрушка, която направо помете вестфалци. Разярените "крале вкараха пет попадения в последния половин час на двубоя, като с хеттрик блесна Винисиус Жуниор. Тон за обрата даде Антонио Рюдигер, който намали изоставането в 60-ата минута, а три по-късно Винисиус изравни. Шест минути преди края на редовното време Лукас Васкес изведе Реал напред, а Винисиус довърши гостите с още два гола.
Очаквано двубоят започна с натиск на домакините и още в 4-ата минута хубаво центриране на Модрич от корнер постави на изпитание германската защита, която обаче се справи. Две минути по-късно Серу Гираси отправи първия точен удар в срещата, но не успя да затрудни Тибо Куртоа. Страхотна възможност се откри в 8-ата минута пред Килиан Мбапе в 8-ата минута, който посрещна от въздуха избита топка, но ударът му срещна тялото на бранител. Малко по-късно Байноу-Гитенс пусна коварно подаване в наказателното поле на Реал, но Куртоа изпревари Дониел Мален.

Постепенно гостите започнаха да владеят повече топката и в 30-ата минута нанесоха своя удар. След като размениха няколко паса пред наказателното поле Серу Гираси хитро отклони към нахлуващия Долиен Мален, който майсторски преодоля Куртоа - 0:1.

Четири минути по-късно Борусия Дортмунд отново смълча трибуните на "Бернабеу". Дониел Мален надигра Ферлан Менди на фланга и пусна прострелно подаване успоредно на голлинията. Джейми Гитънс бе изпуснат от "бялата" отбрана и отблизо направи 0:2.

Вторият гол накара футболистите на Реал да се хвърлят в атака и в 36-ата минута като по чудо не върнаха едно попадение. Родриго отправи страхотен шут, който се отби от напречната греда, но топката обаче се върна в Белингам, който стреля без забавяне. Късметът обаче пак бе на страната на Дортмунд - нова греда. Третият опит бе на Килиан Мбапе, но след рикошет в крака на Юлиан Бранд, вратарят Кобел успя да избие в корнер.

Последваха отново много силни минути за вестфалци и само добрите изяви на Тибо Куртоа запазиха шансовете на "лос бланкос". В 39-ата минута белгиецът се разтегна и изби опасен шут на Юлиан Бранд в горния десен ъгъл, а две минути по-късно спаси удар на Джейми Гитънс.

Реал излезе за втората част със същия състав и опита да натисне още в първите минути. В 53-ата вратарят Кобел изби удар на Лукас Васкес отблизо, а секунди по-късно Винисиус стреля в ръцета не стража на гостите. Изненадващо първи до смените прибегна Нури Шахин. В 55-ата минута той извади голмайстора Джейми Гитенс, а вместо него в игра се появи защитникът Валдемар Антон.

Точно след час игра продължителна обсада на наказателното поле на Борусия завърши с чудесно центриране на Мбапе от десния фланг. Включилият се в предни позиции Антонио Рюдигер се измъкна от опеката на Никлас Зюле и с глава едва не скъса мрежата - 1:2.

Голът като че ли смути гостите и три минути след това Реал Мадрид изравни. Лука Модрич пусна извеждащ пас към Килиан Мбапе, който в последния момент бе изпреварен от Бенсебайни, но той отклони топката към Винисиус Жуниор. Бразилецът не чакаше втора поката и я прати в опразнената врата. Първоначално голът не бе зачетен заради вдигната засада на Мбапе, но след намесата на ВАР попадението бе признато - 2:2.

"Кралете" продължиха да атакуват, но дортмундци успяха да устоят на чудовищния натиск. В 80-ата минута Килиан Мпабе се измъкна за пореден път от отбраната на гостите и стреля от малък ъгъл, но вратарят Кобел изби с крака.

Все пак логичното се случи в 84-ата минута.Родриго показа бразилска техника при овладяването на топката на аутлинията и върна към Лукас Васкес, който опита да комбинира със свой съотборник. В опита си да пресече подаването капитанът на Дортмунд - Юлиан Бранд на практика направи двойно подаване с Васкес, който нахлу в наказателното поле и  прати топката във вратата на Кобел за 3:2.

120 секунди по-късно интригата бе убита напълно. Винисиус пое топката от половината на Реал, пробяга близо 60 метра, подминавайки с лекота Джан и Зюле. А след това с удар от дъгата на наказателното поле направи 4:2.

Реал Мадрид - Борусия Дортмунд, ШЛ

източник: Gulliver/GettyImages

В третата минута на добавеното време Винисиус стигна и до хеттрик. Резервите Арда Гюлер и Дани Себайос сложиха началото на атаката за Винисиус, който по пътя към вратата на Дортмунд преодоля трима бранители и със зверски шут прати топката под гредата за 5:2.

FT /  РЕАЛ МАДРИД - БОРУСИЯ ДОРТМУНД 5:2

0:1 Долиен Мален (30)
0:2 Джейми Байноу-Гитънс (34)
1:2 Антонио Рюдигер (60)
2:2 Винисиус (63)
3:2 Лукас Васкес (84)
4:2 Винисиус (86)
5:2 Винисиус (90+3)